Powrót roamingu

Jak szybko zniknęły, tak szybko wracają.. Mowa tu o roamingowych opłatach, których uchylenie spowodowało zmniejszenie przychodów polskich sieci telekomunikacyjnych. W związku z tym, operatorzy się wycofują, a opłaty wracają!

Z pewnością dla użytkowników sieci telekomunikacyjnych rezygnacja z naliczania opłat roamingowych była wspaniałą wiadomością. Dzięki temu osoby podróżujące, przebywające za granicami kraju mogły przez chwilę zapomnieć o wysokich opłatach z tym związanych.

Jednakże okazuje się, że jedynym ogniwem czerpiącym z tego korzyści byli klienci. Jak można było się domyślić brak opłat roamingowych to strata- Strata dla operatorów.

Póki co z decyzji wycofało się kilkanaście telekomów, do tego grona chce także dołączyć T-Mobile. Nic dziwnego. Patrząc na środowe wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które zostały opublikowane przez firmę, można wyciągnąć proste wnioski. Zmiana jest sporym obciążeniem. Zysk operacyjny przedsiębiorstwa spółki wyniósł 401 mln zł, czyli o 7 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

– Na wynik EBITDA wpłynął wzrost kosztów obsługi usług roamingowych klientów T‑Mobile, co jest efektem wprowadzenia regulacji Roam Like At Home. W pierwszym kwartale 2018 r. negatywny wpływ RLAH wyniósł 37 milionów złotych. Wynik EBITDA po wyłączeniu tego zjawiska pozostałby na podobnym poziomie – czytamy w raporcie T-Mobile Polska. Przedsiębiorstwo nie ukrywa, że po podjętych decyzjach ilość przesyłanych danych w roamingu przez klientów telekomu wzrosła prawie pięciokrotnie.

Podobny spadek odnotował Play Communications, który w raporcie za 2017 rok pokazał, że zmiana przychodów i kosztów z roamingu międzynarodowego przyniosła stratę wysokości 43 mln zł (IV kw. 2017 do IV kw. 2016 r.). Również pozostali operatorzy odnotowali niekorzystny wpływ tej zmiany.

Z pewnością mają na to wpływ obecnie panujące taryfy komórkowe, które w porównaniu z innymi krajami są bardzo niskie. Już większość ofert posiada usługi „no limit”. Co za tym idzie? Jeśli klient ma w swojej ofercie połączenia w Polsce oraz za granicą za 0 zł koszty połączenia z zagranicy pokrywa operator u partnerów telekomunikacyjnych działających w kraju, w którym przebywał użytkownik. Zatem przy wprowadzaniu Roam Like At Home telekomy przy takich taryfach dopłacają z własnej kieszeni.

Nic zatem dziwnego, że po drastycznych spadkach firmy reagują i poszukują rozwiązania dla tego problemu. Sposobem na to mają być korekty stawek. Jako pierwszy pozwolenie otrzymał Plus, do tego grona dołączył już Play oraz Orange. Zaś T-Mobile, złożył już w tym celu wniosek. Oprócz głównych telekomów z pewnością i mniejsze firmy również starają się o takową korektę. Zatem klienci korzystający z tego typu usług muszą przygotować się na zmianę jakże atrakcyjnej oferty telekomunikacyjnej i poszukać nowego rozwiązania.

Internet bez dodatkowych opłat za granicą - SPRAWDŹ

Jednak nasuwa się pytanie, w jaki sposób klienci korzystali z tego udogodnienia?

Niestety, część klientów korzystających z usług roamingowych robiła to niezgodnie z zasadami założonymi w projekcie. Mianowicie usprawnienie to miało na celu zrównanie kosztów połączeń wykonywanych za granicą podczas tymczasowego pobytu. Często ten pobyt był znacznie dłuższy niż 2 tygodnie. Czyli z usługi korzystali kierowcy międzynarodowi, osoby pracujące i przebywające za granicą na stałe. W związku z tym, niektórzy operatorzy w celu uniknięcia pokrywania kosztów za użytkownika, zaczęli praktykować wysyłkę SMS-ów upominających. Które informowały użytkowników o ewentualnych opłatach za korzystanie z usług poza krajem, częściej niż w kraju.

Zatem jak to się zmieni? Będą dopłacać Ci, którzy więcej połączeń wykonują za granicą niż w kraju w całym cyklu rozliczeniowym. W ten sposób nie ucierpią klienci wyjeżdzający tylko na urlop. Kierowcy oraz osoby pracujące poza granicami będą musiały pogodzić się z podwyżkami.

Trzeba wziąć pod uwagę, że gdyby operatorzy dalej odnotowywaliby takie straty, mogłoby dojść do podwyżek za połączenia krajowe, a to z pewnością dotknęłoby o wiele większą liczbę klientów.

Korzystaj swobodnie z internetu za granicą - SPRAWDŹ!

Egipt

INTERNET JUŻ OD

110 PLN

za pakiet 1,5 GB

SPRAWDŹ CENNIK
Pakiet Cena
7 GB 200PLN
12 GB 230PLN
1,5 GB 110PLN
3,5 GB 160PLN
5 GB 180PLN
20 GB 270PLN
40 GB 320PLN