Kierowca międzynarodowy – Życie w TIR-ze

Przemierzają tysiące kilometrów, by przewieźć towar z punktu A , do punktu B. Samochód staje się ich domem, bo w końcu wyjazdy zajmują nawet kilka miesięcy!

Jeżdżą po Armenii, Austrii, Azerbejdżanie, Belgi, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Serbii,  Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainie, Węgrzech, Wielkiej Brytanii oraz Włoszech.

Nie łatwo zamienić wygodne łóżko na kabinę samochodową. Dlatego kierowcy zawodowi twierdzą, że to nie jest praca, tylko styl życia. Wielogodzinna jazda, sen w kabinie, posiłki przygotowywane w prowizorycznej kuchni, kąpiel w przydrożnych obiektach obsługujących głównie kierowców. Kierowcy nie ukrywają, że bywa ciężko. Pensje nie są na tyle duże by spać w hostelach, a posiłki jadać w barach. Dlatego trzeba radzić sobie samemu. Oprócz tych nieudogodnień dochodzi samotność, która doskwiera z pewnością każdemu w trasie. Mimo, że kierowcy korzystają z CB-radia, gdzie wymieniają się doświadczeniami, wiadomościami z drogi oraz umilają sobie czas rozmową brak rodziny jest odczuwalny. Na szczęście dzięki nowoczesnej technologii mogą być z nią w stałym kontakcie. Ułatwia im to z pewnością internet, jeżeli mają do niego dostęp. A bywa różnie. Ponieważ jak wiadomo roaming powraca- https://www.simglob.com/aktualnosci/15/powrot-roamingu, zatem rachunki mogą przekroczyć nawet kilkaset złotych. Dlatego lepiej zadbać o to przed wyjazdem. Dobrym rozwiązaniem są karty internetowe SIMFLY 4G+- https://www.simglob.com/cennik , które gwarantują internet podczas podróży. Ułatwią korzystanie z map, rozmowy przez różnego rodzaju aplikacje, przesyłanie danych oraz oglądanie filmów lub telewizji. Istnieje możliwość doładowania karty, dzięki czemu nigdy Ci go nie braknie!

Jakie problemy mogą spotkać kierowcę?

Kradzież paliwa

Zdarzają się bardzo często. Najczęściej podczas postoi nocnych, kiedy śpimy. Nie jesteśmy w stanie tego upilnować. Dlatego najlepiej tankować się przed jazdą, a nie przed snem- radzi Mirek, zawodowy kierowca.

Atak na samochód

Różnego rodzaju próby kradzieży towaru, cięcie plandek. Można zminimalizować ryzyko występowania tych zjawisk, wybierając sprawdzone miejsca na postój. Jednak nie oznacza to, że są nieuniknione.

Jeździmy po różnych krajach, stajemy w różnych miejscach. Czasami zdarzają się trudne sytuację. Wtedy najlepiej zadbać o własne bezpieczeństwo, bo towar zazwyczaj jest ubezpieczony- opowiada Mirek.

Brak integracji

Kiedyś na postojach spotykali się kierowcy z różnych miejsc i rozmawiali, obecnie czas zajmują komórki i innego rodzaju urządzenia elektroniczne. A szkoda, bo nie dość, że kierowcy są daleko od bliskich, często nawet nie mogą liczyć na chwilę rozmowy z kolegami po fachu.

Choroby zawodowe

Jak w każdym zawodzie, pracownik jest narażony na pewnego rodzaju choroby spowodowane wykonywaniem danej pracy. Kierowcą grożą problemy z kręgosłupem, bóle pleców. Długie godziny za kierownicą w jednej pozycji dają o sobie znać, dlatego ważne, aby robić postoję, a w ich trakcie wykonać kilka prostych ćwiczeń lub po prostu się przejść. Kolejne zagrożenie to utrata wzroku, bądź jego pogorszenie. Oczy są narażone na bardzo duży wysiłek. Szczególnie podczas jazdy nocą. Słaba widoczność oraz światła zdecydowanie wpływają na jakość wzroku.

Jednak praca kierowcy to nie same problemy, płyną z niej również korzyści.

To tylko niektóre z nich:

  1. Płaca- za długotrwałą nieobecność w domu, jest rekompensata pieniężna. Wypłacana jest podstawowa pensja, oprócz tego premie oraz diety. Średnią są to zarobki ok 5-10 tys. złotych. Wszystko zależy jaki jest kierunek jazdy, jak długo oraz jakim pojazdem i z jakim towarem.
  2. Podróże – wiele osób decyduje się na ten zawód, ze względów na ciągłe podróże. Podczas samej jazdy można liczyć na bujne krajobrazy. Oczekiwanie na odprawę lub inne powody przestojów kierowcy wykorzystują na zwiedzanie pobliskich miejsc i poznanie kultury kraju.
  3. Możliwość poznawania nowych osób - Mimo, że niektórzy kierowcy nie są skorzy do nawiązywania nowych znajomości, siłą rzeczy podczas pracy poznaje się wiele nowych osób. Dlatego praca te na pewno spodobałaby się osobą lubiącym kontakt z ludźmi.