Kierowca międzynarodowy

zawód marzeń czy praca pełna trosk?

Zawód: Kierowca Międzynarodowy

Wszędzie dobrze ale w domu najlepiej. Sprawę z tego zdają sobie szczególnie ci, którzy ze względu na swoją pracę, więcej czasu spędzają poza domem. Jak to jest więc być międzynarodowym kierowcą zawodowym? Więcej z tego przyjemności i korzyści czy trudów i tęsknoty?

Zastanawiacie się pewnie, cóż SimGlob ma wspólnego z kierowcami międzynarodowymi. Cóż o byciu kierowcą wie autor tekstu? Otóż dużą część naszych klientów stanowią właśnie kierowcy. Często rozmawiamy z nimi na temat ich pracy, satysfakcji z niej oraz o problemach jakie zdarzają się na trasie. Jeśli zawodowo prowadzisz busa bądź tira, możesz potwierdzić albo zaprzeczyć opisanym wątkom, a jeśli jesteś ciekaw tej profesji – zapraszamy do lektury.

Atuty zawodu

Przede wszystkim – wbrew pozorom – brak rutyny. U kierowcy, który przez większość czasu znajduje się w trasie, dni nie są do siebie podobne. Oprócz tego że przemieszcza się z miejsca na miejsce, to dostaje różne zlecenia, spotyka różnych ludzi, otrzymuje różnorodny towar do przewiezienia, co wiąże się z nowymi doświadczeniami. W każdej z tych nowych sytuacji, kierowca dzięki własnej inicjatywie uczy się samodzielnego rozwiązywania problemów.

Zazwyczaj zdarza się tak, że kierowca wyruszając z domu nie zna całościowego planu swojej „wyprawy” – w tym zawodzie nie ma więc mowy o schematyzmie.

Kolejnym atutem przejazdów międzynarodowych jest możliwość zobaczenia miejsc, niejednokrotnie pięknych, które pewnie mało kto sam znalazłby w przewodniku czy na planie objazdowego urlopu.
Ponadto –zarobki. Choć w każdej profesji można by było zarabiać więcej – powszechnie wiadomo, że kierowcy otrzymują średnio wyższe pensje w stosunku do średniej krajowej zarobków.

Niedogodności życia w trasie

  • Pierwsze sprawa z którą borykają się kierowcy, jaka przychodzi do głowy, to brak lub bardzo ubogie życie rodzinne. Większość osób w tym zawodzie, szczególnie kierowcy międzynarodowi, spędzają czas poza obszarem rodzinnego domu. Skutkuje to trudnością w utrzymywaniu relacji z bliskimi bądź ich nawiązywaniu.
  • Dodatkowo nasi zaprzyjaźnieni kierowcy opowiadają, że ważną cechą w tym zawodzie jest cierpliwość, miłość i pasja do tego co się robi. To zdecydowanie ułatwia życie. Opisywana praca ta jest nerwowa i odpowiedzialna: kierowca odpowiada bowiem za transportowany towar. Ponadto jazda na dalekich trasach generuje wyższe ryzyko wypadku, co za tym idzie – także odpowiedzialności karnej.
  • Kolejnym z „minusów” jest uciążliwość życia w trasie: samotne spędzanie czasu, samodzielne gotowanie i życie w kabinie, która staje się sypialnią, łazienką i jadalnią. Jednak każdy kto podejmuje się wspomnianej profesji, zdając sobie sprawę z takiego trybu funkcjonowania, nie powinien narzekać – pasjonaci na pewno nie mają nic przeciwko campingowemu stylowi.
  • Ostatnią sprawą która może być zarówno wadą jak i zaletą, są nienormowane godziny pracy. Choć normy godzinowe jazdy są określone, niewielu kierowców zarzeka się ich przestrzegania. Nie wiesz ile trzeba będzie czekać na załadunek/rozładunek czy odprawę celną. Związek z samochodem jest uzależnieniem, ale wolny czas można miło spożytkować.
  • A jak ze zdrowiem? W dzisiejszych czasach trudno o pracę, która nie przynosi negatywnych skutków zdrowotnych. Jak w każdej siedzącej robocie, bycie kierowcą także wiąże się z bólami kręgosłupa czy problemami ze wzrokiem które są skutkiem jazdy w nocy.

Co z tym życiem rodzinnym i tęsknotą za domem?

Jeśli kierowca jest pasjonatem, łatwiej wysnuć wniosek, że z powodu jego nieobecności cierpi głownie rodzina. Nie można jednak zamykać się w tym stwierdzeniu. Praca – pracą i pasja – pasją, ale ten, który już założył rodzinę za pewne za nią tęskni.
Jak sobie z tym radzić? W dobie powszechnej telefonii komórkowej, mobilnego Internetu, nie jest trudno utrzymywać kontakty z ludźmi znajdującymi się daleko. Nie wszędzie jednak ten kontakt będzie bezpłatny. Dlatego, aby nie utrudniać sobie i tak nie do końca satysfakcjonującej łączności z bliskimi, warto przed podróżą zaopatrzyć się w kartę SIM z Internetem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie przejmujesz się dodatkowymi rachunkami, kosmicznymi kosztami transmisji danych i – co najważniejsze – masz dostęp do sieci zawsze „przy sobie”. Nie musisz szukać bezpłatnego WiFi (gdzieniegdzie to nawet nie ma czego szukać), tylko w każdym miejscu postojowym, mając zasięg, możesz korzystać z „neta” i być zawsze on-line!
Ponadto korzystając z wolnego czasu, niezależny Internet umożliwi oglądani e filmów czy po prostu przeglądanie stron, dzięki czemu skutecznie pokonasz nudę!
Sprawdź naszą ofertę, z której skorzystały dziesiątki międzynarodowych kierowców!

UE

INTERNET JUŻ OD

110 PLN

za pakiet 3 gb / 8 dni

SPRAWDŹ CENNIK
Pakiet Cena
3 gb / 8 dni 110PLN
60 GB (30 dni) 310PLN
10 GB (30 dni) 150PLN
20 GB (30 dni) 240PLN
30 GB (30 dni) 280PLN
40 GB (30 dni) 290PLN
50 GB (30 dni) 300PLN
60 GB (90 dni) 450PLN

Tak na prawdę wszystkie opisane wady i zalety zawodu kierowcy - przyjmowane są w zależności od nastawienia. Nie ulega wątpliwości, że jest to specyficzna praca, którą warunkuje tryb życia do którego trzeba się przystosować. Niektórym przychodzi to łatwiej, innym gorzej. Dla jednych spontaniczność będzie plusem, a drugich odwrotnie. Najważniejsze jest, by pokochać to co się robi. Wtedy mamy gwarancję szczęścia oraz satysfakcji z wykonywania pracy.