Wietnam – sposób na tani i udany urlop

Egipt ma swoje piramidy, Francja - wieżę Eiffla, Izrael - ma Morze Martwe, a Australia - Wielką Rafę Koralową, więc są to miejsca, które chciałoby się koniecznie zobaczyć. Ale dlaczego by nie wybrać się do Wietnamu m.in. do słynnej zatoki Ha Long? Może mniej znane, ale równie piękne miejsca można zwiedzić właśnie w Republice Wietnamu!
Socjalistyczna Republika Wietnamu, to państwo, o którym mówi się, że jest w nim stosunkowo niedrogo. Nie ma więc co się dziwić, że odwiedza go średnio 8 mln turystów rocznie, generując przychody rzędu ok. 7,5 mld dolarów! W tym wpisie, chcielibyśmy skupić się na wiedzy praktycznej i radach, które sami chcielibyśmy otrzymać od doświadczonego podróżnika przed wyprawą w nieznane.

Dlaczego turystyka?

Nie ulega wątpliwości, że Wietnam może ramię
w ramię konkurować że wszystkimi wcześniej opisywanymi przez nas państwami. Czymś jednak się od nich różni – jest naprawdę tani. Niskie ceny przejawiają się od podróży międzymiastowych, przez nocleg, aż po gastronomię, a nawet benzynę. Jeśli chodzi o sklepy, większość produktów jest w porównywalnych do polskich cenach (ale można się targować ;), a inne z nich zdecydowanie tańsze (np. piwo za niecałą złotówkę). Jedyny problem finansowy może spowodować samo dostanie się do Wietnamu – podróż niezależnie od środków transportu (może z wyjątkiem autostopu) dużo kosztuje.
Cena jednak to nie jedyna zaleta tej Republiki. Wietnam zachwyca ogólnie na świecie znaną kuchnią, w której króluje ryż, różnego rodzaju makarony, ryby, owoce morza, a z mięs - wołowina i drób. Najbardziej kojarzoną potrawą są sajgonki (lokalnie: NEM), czyli małe naleśniki z ciasta bądź papieru ryżowego, z farszem mięsno-warzywnym lub krewetkowym spożywane z sosem. Pho, to zupa o podobnym statusie jak polski rosół z makaronem – tradycyjna mięsna polewka, z cienkim makaronem ryżowym, koniecznie trzeba spróbować! Ogólnie wietnamskie smaki obfitują w świeże zioła, szpinak, sałatę, trawę cytrynową, limonkę. Tradycyjnie – jedzenie spożywa się za pomocą pałeczek.
Decydując się na „zjedzenie na mieście” w Wietnamie, należy jednak dla własnego dobra brać pod uwagę bardziej restauracje niż przyuliczne budki, gdyż wątpliwe jest przez takowe przestrzeganie zasad sanepidowskich.
Największą zaletę Wietnamu zostawiliśmy na koniec – przyroda. Fauna i flora tego kraju zachwycą każdego, komu wydaje się że woli jechać do miasta niż na łono natury ;)

Artystyczna dusza Matki Natury – fauna i flora

Jeśli ktoś nie słyszał o wapiennych skałach-wyspach w zatoce Ha Long, to wiele stracił. Jeśli ktoś kiedyś widział je na zdjęciach – za pewne marzy o tym, by ujrzeć je na żywo. Ten nieporównywalnie piękny pomnik krajobrazowy, umieszczony został na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jednym z kolejnych najczęściej odwiedzanych miejsc związanych z przyrodą, jest delta Mekongu. Atrakcję nie tylko wizualną stanowi główna rzeka oraz setki małych rzeczek i kanałów odpływających od Mekongu, co tworzy ogromną deltę i wiele wysepek między poszczególnymi wodami. W tym miejscu można zobaczyć wioski, a nawet małe dryfujące sklepy na wodzie!
Przy granicy z Chinami, usytuowana jest kolejna atrakcja: Wodospady Ban Gioc, nieopodal których znajduje się najpiękniejsza wietnamska jaskinia. Wodospady składają się z dwóch kaskad, które w porze deszczowej tworzą jedną całość. Motyw tych wodospadów jest bardzo często spotykany w sztuce chińskiej.
Oczywiście nie sposób wspomnieć o tym, że w Wietnamie jest kilka stref klimatycznych, co ma swoje odzwierciedlenie w naturze.
Generalnie klimat tego kraju sprzyja uprawie kawy, herbaty, tytoniu oraz ryżu. Warto zobaczyć przepiękne terasy ryżowe!
A co jeśli chodzi o czystą florę i faunę – jakie są główne gatunki roślin i zwierząt, które spotkać można w Wietnamie?
Otóż zależy gdzie. W lasach równikowych występują głównie kamforowce, drzewa palisandrowe, żelazne oraz poszycie bambusowe, natomiast lasy strefy umiarkowanej są podobne jak w Polsce: rosną tam sosny i dęby. W Wietnamie występują także sawanny w suchych kotlinach oraz typowa roślinność wysokogórska.
Słoń indyjski i tapir malajski to charakterystyczne dla omawianej Republiki zwierzęta, jednak niestety są one gatunkami zagrożonymi – jest ich stosunkowo niewiele, a do ich wyniszczenia przyczyniły się walki toczone na terenie kraju. Ponadto spotkać tu można: bawoły banteng, antylopy garna, pantery mgliste, lamparty, tygrysy, gibony, bażanty, pytony siatkowe i pająki w tym także jadowite.

Informacje praktyczne dla turysty

Oczywiście na terenie Wietnamu jest jeszcze wiele innych ciekawych miejsc wartych, a wręcz koniecznych do odwiedzenia, m.in. miasta: Hanoi, Sajgon, cesarskie miasto Hue, Hoi An –idealne miejsce dla smakoszy lokalnych potraw, świątynia kaodaistyczna w Tay Ninh, cudowne plaże w Nha Trang i wiele innych. Choć chcieliśmy skupić się na przyrodniczym pięknie tego południowo-azjatyckiego państwa, trudno wszystko wymienić i jeszcze trudniej ubrać w słowa. Najlepiej zrozumie to ten, kto zdecyduje się na wycieczkę do przepięknego Wietnamu! Jeśli tak – koniecznie zabierzcie ze sobą nasz Internet, jak zrobili to inni! Otrzymaliśmy zdjęcia i pozytywne opinie, także nie zwiedziemy Was i w tym kraju! W związku z tym, iż żaden z operatorów nie ma podpisanej umowy roamingowej z Wietnamem, nie ma możliwości użycia tam polskiego telefonu na abonament. Dlatego tym bardziej zachęcamy do zakupu karty z Internetem, który oprócz wskazania drogi, opcji publikacji zdjęć na portalach społecznościowych – daje także możliwość kontaktu z najbliższymi.
 
Ponadto najważniejsze informacje:
  • Dokumenty: paszport + wiza dostępna w urzędach konsularnych Wietnamu lub na granicy po uprzednim uzyskaniu promesy
  • Szczepienia: nie są wymagane, WHO zaleca jednak szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, boreliozie, dendze i tężcowi
  • Czas lotu: ok. 8 godzin, należy też pod uwagę wziąć czas przesiadki
  • Godzina: w stosunku do czasu w Polsce - zmiana: + 6 godzin w czasie zimowym, + 5 godzin w czasie letnim
  • Język: urzędowy - wietnamski, ale porozumieć się można także w angielskim, chińskim (yue), francuskim, rosyjskim
  • Waluta: dong wietnamski: 1 zł to ok. 6162 dongów wietnamskich, wymienić można w bankach, hotelach, na lotniskach
  • Temperatura: średnio od 13 stopni w styczniu do 28 w czerwcu.
  • Przemieszczanie się: głównym środkiem transportu miejskiego są skutery, po kraju poruszać się można drogą lądową: koleje, autobusy, lub lotniczą. Zabrania się uprawiania turystyki w strefach zamkniętych, wojskowych oraz na wyznaczonych obszarach górskich
  • Uwaga! Na terenie kraju obowiązuje kara śmierci, m.in. za posiadanie i handel narkotykami

Wietnam

INTERNET JUŻ OD

220 PLN

za pakiet 6 GB (8 dni)

SPRAWDŹ CENNIK
Pakiet Cena
6 GB (15 dni) 290PLN
6 GB (8 dni) 220PLN
500 MB dziennie (15 dni) 7,5 GB 290PLN
10 GB (30 dni) 220PLN
20 GB (30 dni) 320PLN
30 GB (30 dni) 420PLN
40 GB (30 dni) 540PLN
50 GB (30 dni) 650PLN
60 GB (30 dni) 750PLN