Planujesz wyjazd za granicą? Pamiętaj, że opłaty roamingowe mogą Cię zaskoczyć po powrocie z wyjazdu. Jak uniknąć wysokich rachunków?

Rewolucja w roamingu. Sprawdź ile zapłacisz poza Unią!

15 czerwca 2019 r. to przełomowy dzień - roaming za połączenia w Unii zostanie zniesiony. Podkreślamy! W Unii! Co zatem ze Szwajcarią, Ukrainą czy Albanią? Czy będą funkcjonować jakiekolwiek zniżki, choćby z uwagi na to, że są to jednak kraje europejskie. A Egipt, Tunezja czy Turcja? Gdzie stawki za telefon czy internet mobilny przyprawiają o zawał serca?

 

Viva la Revolution! Upraszczając – w rodzimym kraju, czy za granicą zapłacisz tyle samo za połączenia na telefony komórkowe i stacjonarne, wysłane SMS-y, MMS-y i korzystanie z pakietu danych zapłacimy dokładnie tę samą cenę. Oczywiście zgodnie z przewidywaniami sceptyków - tylko w UE i nie zawsze w przypadku internetu.

Znalezione obrazy dla zapytania opłaty roamingowe

 

O co w tym wszystkim chodzi?

 

Zasady uczciwego użytkowania roamingu (Fair Usage Policy) przewidują, że w przypadku np. ofert zawierających nielimitowany dostęp do internetu, operator będzie mógł wyznaczyć limity, których klient nie powinien przekraczać. Nowe zasady są dostępne przede wszystkim dla osób, które sporadycznie korzystają z telefonu za granicą. Mimo wszystko jest to świetna wiadomość dla urlopowiczów kochających Grecję czy Hiszpanię.

 

Nie wszystkie kraje europejskie to kraje unijne.

 

Większość podróżujących nie jest tego świadoma, tak jak nie jest świadoma stawek. Poza państwami Wspólnoty, nowe przepisy będą też obowiązywać w Norwegii, Liechtensteinie oraz na Islandii. Uwaga! ceny stawek w: Szwajcarii, Egipcie czy Turcji pozostają bez zmian. I może nas to słono kosztować? Tak korzystanie z telefonu, internetu za granicą, jak i niewiedza. Wpływ na koszty ma np. plan taryfowy.

Sprawdźmy, jak wyglądają standardy w sieciach Play, T-Mobile, Orange oraz Plus. Szczególnie trzeba uważać na transmisję danych. 100 kB kosztuje blisko 3 zł. Dla zobrazowania odtworzenie 5 minutowego klipu na telefonie lub ściągnięcie mapy np. izraelskiego wybrzeża może kosztować grubo ponad 1000 zł.

 

Sieć Play nie jest tania i dzieli kraje na kilka stref. Interesuje nas 1,2 i 3 strefa, czyli kraje poza unijne czyli: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kanada, Macedonia, Mołdawia, Kosowo, Rosja, Serbia, USA, Turcja i Ukraina. Druga strefa to reszta świata np. popularna Tunezja czy Izrael, a trzecia: sieci satelitarne. W standardowej ofercie Play na kartę lub abonamencie minuta połączenia do Polski wynosi ze strefy 1 – 5 zł, strefy 2: 7 zł, strefy 3: 15 zł. Sms-y odpowiednio 1 zł, 2 zł i 4 zł. Transmisja danych w strefach 1, 2 oraz 3: 1,81 zł, 2,72 zł oraz 4,54 zł za 100 kB.

 

Szok można przeżyć patrząc na stawki za zużycie danych w niektórych krajach - 2,72 zł/100 Kb. Oznacza to, że jeden 1 MB zapłacimy 27,20 zł, za 100 MB 2720 zł, czyli za 1 GB ponad 27 tys. zł!

 

T-Mobile także dzieli na strefy. Na przykładzie Albanii i Izraela - wydawałoby się, że skoro jeden z tych krajów leży w Europie, a drugi w basenie Morza Śródziemnego, ceny będą przystępne. Pomyłka! Ze standardowego cennika można dowiedzieć się, że minuta rozmowy z Izraela do Polski kosztuje 9,98 zł. Wysłanie SMS-a 1,5 zł, MMS-a 1,03 zł za każde 100 kB, natomiast transmisja danych – 3,63 za 100 kB. Jeśli osoby posiadające abonament mają wysoki limit, mogą narazić się na bardzo poważny koszt. Odpalenie Google Maps może pochłonąć kilka megabajtów. A za jeden nasz rachunek wzrośnie o 36,3 zł.


Orange - ceny połączeń są niższe niż w Play oraz T-Mobile. Minuta rozmowy ze Szwajcarii, Turcji czy Ukrainy do Polski wynosi 4,94 zł. Z Kanady czy USA -5,24 zł, a z takich państw jak Indie lub Egipt 8,07 zł. Cena za SMS-a poza UE jest taka sama dla wszystkich stref – 1,51 zł. Internet za to oszałamiająco drogi. 1 MB w takich krajach, jak Albania, Czarnogóra, Macedonia, Serbia, Szwajcaria, Turcja czy Ukraina wynosi 31,76 zł. Wybierając się do Chin, Tajlandii, Tunezji, Egiptu, Izraela, Omanu, Maroka czy Gruzji za 1 MB zapłacimy aż 44,46 zł.

 

Plus i jego zakładka "roaming w abonamencie", istny cenowy szał. Nie cieszcie się, cenowy szał w górę, nie w dół. Dzwoniąc z państwa poza Unią Europejską (oraz Islandią, Lichtensteinem i Norwegią) zapłacimy od 6,15 zł za minutę. Z Egiptu czy Tunezji 8 zł. A teraz najlepsza zawałowa wiadomość – niewyobrażalnie dużo wynosi minuta połączenia z ZEA, Maroka czy Malediwów – aż 13,15 zł! Wiadomość tekstowa wysłana z Macedonii lub Gruzji wyniesie 0,99 zł. Z Izraela, Chin, Brazylii czy Meksyku 2 zł. Koszt transmisji danych od 15 czerwca poza UE oraz Norwegią, Islandią i Lichtensteinem: 24,60 zł za 1 MB – niemal o połowę taniej niż w Orange.

 

Co zrobić, aby rachunek za telefon nie zrujnował Waszych wyjazdowych humorów i finansów?

Zawsze przed wyjazdem poza granice Unii Europejskiej zadzwoń do konsultanta SimGlob – tani interrnet za granicą i sprawdź jak korzystne cenniki możemy Ci zaoferować.