Bezpieczne korzystanie w WiFi za granicą? Niebezpieczne, ale możliwe! Alternatywa – karty do internetu mobilnego SimGlob.

Z darmowego dostępu do internetu, czyli otwartych hotspotów korzystamy niemalże wszędzie: w restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach. Czy to bezpieczne? Tak jeżeli będziemy uważać, ponieważ takich sieci mogą używać również hakerzy, by zdobyć nasze dane.

Jeśli często korzystacie z publicznych sieci Wi-Fi, przygotowaliśmy dla Was zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa – oszczędzicie sobie kłopotów i nerwów.

Jakie możliwości daje hakerom otwarta sieć Wi-Fi: jeden z najtrudniejszych elementów ataku na dowolną osobę to przechwycenie jej ruchu sieciowego. Jeśli haker nie znajduje się w tej samej sieci LAN lub WLAN co potencjalna ofiara, zdobycie tych danych jest utrudnione, jednak gdy ofiara korzysta z otwartych sieci – to łatwe. Publiczne Wi-Fi to trochę zaproszenie i prowokacja dla hakera. Bez problemu może połączyć się z siecią, z której korzysta wiele osób, i przejść do przygotowania ataku na aktywnych aktualnie użytkowników. Uważajcie także na darmowy hotspot, np. o zdublowanej z miejsce, w którym się znajdujecie nazwie, lub o dziwnej nazwie. Hakerzy często umieszczają takie darmowe pułapki i korzysta z nich wiele użytkowników nieświadomych, że cały ruch sieciowy jest rejestrowany i może być wykorzystany przez atakującego do zdobycia ważnych haseł i loginów. Niektóre z podanych obok zasad bezpieczeństwa warto zastosować również do smartfonów.

Jest także prostszy sposób uniknięcia takich ceregieli, sprawdzeń autentyczności darmowych dostępów i przyszłych kłopotów, które mogą być naprawdę poważnymi konsekwencjami lekkiego podejścia do hotspotów. To prosty sposób – wystarczy korzystać z naszych kart – SimGlob. Dzięki nim pozostaniecie w sieci, nie zbankrutujecie, nie będziecie ograniczeni, bo dajemy Wam całkiem mocny zasób gigabajtów do wykorzystania.

Jeżeli jednak upieracie się przy korzystaniu z darmowych sieci WiFi za granicą, poznajcie szereg zasad i zachowań, jakie i do jakich powinniście się stosować.

1. Sprawdzamy,czy łączymy się z odpowiednią siecią – zapytaj obsługę miejsca, które udostępnia hotspot o poprawną nazwę sieci i hasło.
2. Automatyczne łączenie się z siecią – to wygodne, ale wyłączcie tę opcję dla sieci publicznych. Bo wystarczy, że znajdziecie się obok miejsca, do którego należy darmowe wi-fi a czyhający haker od razu Was znajdzie.
3. Zmiana profilu sieci - jeśli łączymy się z otwartą siecią poprzez urządzenie z Windows system zapyta nas przy nawiązaniu połączenia o to, jak ma traktować daną sieć – jako publiczną czy domową – nie wybierajcie drugiej opcji – to niebezpieczne.
4. Korzystajcie z firewalla i programu antywirusowego – to podstawa podstaw, a jednak wciąż zdarzają się użytkownicy przeglądający zasoby internetu bez żadnej ochrony. Czasami wystarczy jedno wejście na nieodpowiednią stronę i „będziecie ugotowani”.
Polecamy następujące programy antywirusowe:

Bitdefender - dostępny z prenumeratą Komputer Świata,

G DATA IS - na rok za darmo dla stałych czytelników Komputer Świata,

ESET Internet Security - na rok za darmo dla stałych czytelników Niezbędnika

5. Podwójne uwierzytelnianie idealny sposób dla dodatkowej ochrony - jeśli przez przypadek Wasze hasło wpadnie w niepowołane ręce, a Wy wcześniej dokonacie konfiguracji logowania dwuetapowego, Wasze konta będą dalej bezpieczne. Podwójne uwierzytelnienie polega na zalogowaniu w dwóch etapach – pierwszy to wykorzystanie zwykłego hasła w panelu logowania, drugi natomiast to na przykład dodatkowy kod, który przyjdzie jako SMS lub e-mail.
6. Korzystaj z HTTPS - zwracaj uwagę na pasek przeglądarki i na to, czy po prawej stronie znajduje się symbol kłódki, a adres strony rozpoczyna się od HTTPS.
7. Korzystamy z VPN - umożliwi Wam to korzystanie z otwartej sieci, a jednocześnie uniemożliwi hakerom przejęcie naszych pakietów sieciowych, które będą całkowicie zaszyfrowane.
Jak sami widzicie, korzystanie z otwartych hotspotów za darmo jest spoko, ale ile z tym bezpiecznego zachodu. Czy nie lepiej, będąc na wakacjach zapomnieć się choć na chwilę korzystając z kart mobilnego internetu? Sprawdźcie, obiecujemy, że będziecie zachwyceni.