Praca zdalna czyli jak wyrobić sobie dobre nawyki, podczas epidemii COVID-19

Praca zdalna przez jednym uwielbiana (młode mamy, freelancerzy, spece od IT) przez innych znienawidzona. Ze względu na zagrożenie koronawirusem i zalecaną izolację, stała się codziennością we wszystkich firmach, w których jest to możliwe. Dziś pracownicy urzędów, korporacji, biur nieruchomości, czy nawet niewielkich sklepików mogą sprawdzić skuteczność codziennych rutyn i sposobów organizowania sobie pracy w domu przez lata stosowane przez innych tak pracujących. A więc wykonywać służbowe obowiązki, i nie zwariować, i nie zrujnować życia rodzinnego? Nauczeni już dwumiesięcznym doświadczeniem (tak, tak Sim Glob również pracuje zdalnie!) ośmielamy się dać Wam kilkanaście rad w tym zakresie.

Początkowo każdy zachłysnął się perspektywą pracy z własnego pokoju – brak porannej gonitwy przy wyjściu do pracy, brak walki o łazienkę, brak porannej awantury o to czy strój do w-f zabrany i o to co córka chce założyć, kawa, śniadanko, może nawet jakieś ćwiczenia i dopiero rozbudzeni, w świetle porannego słoneczka siadamy do pracy – zapewne taka wizja wydawała się Wam atrakcyjna i wygodna. Nie tracicie czasu na dojazdy i powroty, nie jesteście skazani na firmową stołówkę, szef nie stoi Wam nad głową. W ekstremalnych przypadkach wyobrażaliście sobie pracę w piżamie, z papierosem w ręku i przy głośno grającej muzyce.


A teraz spadamy na ziemię, zaliczamy siniaka i otrząsamy się z marzeń. Wykonywanie całości zawodowych obowiązków z domu to trudna zmiana, z którą nie wszyscy sobie radzą i to jak i czy sobie z tym poradzicie zależy wyłącznie od Was. To stan, który wymaga czegoś, co jest bardzo trudne:

 •     samodyscypliny;
 •     dobrej umiejętności organizacji;
 •     konsekwencji;
 •     planu
 •     pogodzenia się z tym :)


Obecnie COVID-19 daję dobrą okazję, żeby się tego nauczyć.

Warto wypracować sobie własne rytuały, zachowywać się tak, jakbyśmy fizycznie do pracy wychodzili. Nawet jeżeli zmianie uległy godziny pracy, mamy inne czy dłuższe przerwy, dzieci ze zdalną szkolą, a następnie nudą domową, obiady, rozpraszacze itp. Wstań, obudź się jak zwykle, weź prysznic, umaluj się (jeśli jesteś kobietą) ubierz (nie w szlafrok ale jak do wyjścia) i działaj. Jeżeli wdrożycie swoje rytuały, to będzie Wam dużo łatwiej pracować. I okaże się, że to, co robiliście osiem godzin w miejscu pracy, w domu zrobicie szybciej. Jeżeli nie wprowadzicie tych reguł będziecie robili to dużo dłużej i będziecie bardziej zmęczeni.


PLAN PRACY.

 

 1.     Nastaw budzik na standardową godzinę, o której wstajesz do pracy lub godzinę później jeżeli nie musisz odhaczać się online.
 2.     Wstań, umyj się, zjedz śniadanie, ubierz się. Niekoniecznie "jak do pracy", w garnitur albo elegancki kostium. Ubierz się tak, abyś mogła otworzyć kurierowi z paczką i bez pośpiechu ja odebrać.
 3.     Przeznacz kilkanaście minut na "dojazd do pracy" – wyjdź na krótki spacer. Nie złamiesz zasady #zostańwdomu, ale płynnie przejdziesz ze środowiska domowego do „środowiska pracy”.
 4.     Nie siedź murem przy biurku, z nosem w ekranie komputera czy papierach. Poćwicz, niektóre ćwiczenia możesz wykonywać, nie wstając od biurka. Jeżeli jednak tylko masz możliwość, wstań, odejdź od "stanowiska pracy", daj odpocząć oczom i przewietrz się.
 5.     Możesz pracować Systemem Pomodorro – 45 pracy i 15 minut przerwy, przerwę przeznaczyć na wyjście choćby na balkon, zajrzenie do pokoju dziecka – czy odrabia swoje zadania, zrobienie herbaty, czy właśnie krótkie ćwiczenia.
 6.     Zrób dłuższą przerwę na lunch, zjedz go poza „biurem”, choćby w kuchni. Zrelaksuj się, zrób coś, co nie ma żadnego związku z twoimi obowiązkami służbowymi. Gra? Odcinek serialu? Rozdział książki? Pielenie ogródka? Krzyżówka? Cokolwiek, co cię relaksuje.
 7.     Kiedy ustalony czas pracy dobiegnie końca, wyloguj się ze służbowej poczty i komunikatorów. Odpocznij, wracasz „do domu”, skończyłeś pracę na dzisiaj.


MIEJSCE PRACY I USTALENIE ZASAD Z INNYMI DOMOWNIKAMI.

 

 1.     Komfort to fajna i ważna rzecz, ale szybko przekonasz się, ze praca z łóżka na dłuższą metę nie okazuje się dobrym rozwiązaniem. Przygotuj sobie stanowisko zbliżone do warunków biurowych. Ale – i tutaj UWAGA pamiętaj, że będzie ono lepsze, wygodniejsze i bardziej odpowiadające Twoim upodobaniom, bo przecież teraz Ty o tym decydujesz.
 2.     Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a także jakość pracy. Jeśli pracujesz w ciągu dnia, odsłoń okna i wpuść naturalne światło, dzięki czemu zachowasz równowagę biologicznego zegara i będziesz mniej odczuwać zmęczenie. Jeśli twój czas domowej pracy przypada na godziny wieczorne albo dzień jest pochmurny zadbaj o dobre, przyjazne źródło światła sztucznego.
 3.     Pozbądź się ze stanowiska domowej pracy niepotrzebnych przedmiotów. Rozpraszacze pogorszą Twoją efektywność i zmniejszą komfort pracy. Zalecane jest aby na biurku w jednym czasie mieć wyłącznie materiały, którymi obecnie się zajmujemy, ciągłe patrzenie na rosnącą stertę dokumentów przygnębia i pozbawia chęci do pracy. Po zakończeniu pracy zostaw miejsce pracy w takim stanie, by kolejnego dnia nie stwarzało nam dodatkowych stresów.
 4.     Przed rozpoczęciem pracy, zwłaszcza pierwszego dnia, przetestuj niezbędny sprzęt i oprogramowanie. W razie kłopotów, skontaktuj się z zespołem wsparcia w swojej firmie lub innymi specjalistami.
 5.     Korzystaj tylko z tych urządzeń i mediów, które są ci niezbędne do wykonywania obowiązków, a przynajmniej się postaraj.
 6.     Jesteś fizycznie w domu, ale domownicy muszą pamiętać, że przez określony czas jesteś w pracy. Jeśli możesz, zamknij drzwi pokoju, w którym pracujesz. Poproś bliskich, by ci nie przeszkadzali. Obiecaj, że poświęcisz im więcej uwagi, kiedy tylko skończysz pracę. Im bardziej Cię rozpraszają, tym później zakończysz i mniej czasu poświecisz ich potrzebom – wytłumacz to im.


USTALENIE ZASAD Z PRACODAWCĄ.

 

 1.     Ustal z przełożonym zakres obowiązków i to, czego od ciebie oczekuje. Także jeśli chodzi o godziny pracy, czy pozostawania w dyspozycyjności.
 2.     Ustal, na jakie wsparcie techniczne, sprzętowe i organizacyjne możesz liczyć.
 3.     Jeśli tak uzgodnicie, informuj przełożonego o przebiegu swojej pracy. Gdy wymaga ona obecności w określonych godzinach, możesz mieć obowiązek zakomunikować, że już jesteś i dać znać, że kończysz. Jeśli twoje zadania są realizowane w niepełnym wymiarze, w nieregularnych godzinach lub dotyczą konkretnych zadań, możesz mieć obowiązek przekazywania informacji o zakresie wykonanych obowiązków – np. robienie okresowych raportów godzinowych lub dziennych, lub zwyczajnie wysyłanie maila mówiącego o zakończeniu zadania.


Nie wiemy ile czasu spędzimy w takim systemie pracy, może się okazać, że nawet po ustaniu zagrożenia koronawirusem wiele firm pozostanie przy funkcjonowaniu pracy zdalnej jako normy. A zatem im szybciej i bardziej sprawnie wpadniesz w rytm codziennych służbowych obowiązków w domu tym lepiej i efektywniej dla Ciebie. Powodzenia!