Podróże Kamperem – jak to zrobić? Część II

W poprzedniej części (tu hiperłącze) dowiedzieliście się o podstawach planowania podróży kamperem, zadaliście sobie najważniejsze pytania i udzieliliście na nie odpowiedzi. Przed nami kolejne szczegóły planowania, a więc...

Teraz czas zadać sobie kilka pytań dotyczących oczekiwanych atrakcji oraz sposobu spędzania czasu:

  1. Czy jedziecie z dziećmi?
  2. Czy chcecie zatrzymać się na kempingu z mnóstwem atrakcji dla dzieci lub na plaży/placu zabaw/klubie dla dzieci?
  3. Czy wolicie kemping tylko dla dorosłych z restauracją, dzięki czemu możecie się zrelaksować i nie musicie gotować?
  4. Czy chcecie rozbić obóz przy swoim kamperze i nocować co chwilę w nowym miejscu?
  5. Czy chcecie korzystać z bezpłatnych miejsc parkingowych dla kamperów w Europie lub innych krajach i zatrzymać się na 2/3 noce w jednym miejscu?
  6. Czy chcielibyście poznać ciekawe miasta w Europie lub innych krajach, czy może wolicie spędzić czas na łonie natury?

 

Te pytania są tak naprawdę bardzo ważne, bo kempingi i miejsca parkingowe dla kamperów – szczególnie w Europie – bywają bardzo zatłoczone i szybko się zapełniają. Dlatego ważne jest aby dużo wcześniej wiedzieć czego oczekujemy i mieć możliwość wcześniejszej rezerwacji. Szczególnie ważne jest to, gdy planujecie docelowo zatrzymać się na kempingu tydzień lub dłużej. Planując to, weźcie pod uwagę czas podróży do wybranej lokalizacji, czy będziecie musieli skorzystać z tunelu, promu lub innych środków transportu dodatkowego, wydłużających czas podróży.

Jeżeli planujecie częste zmiany lokalizacji, zadanie jest nieco trudniejsze.

Tu podpowiedź – świetna w planowaniu trasy i krótkich postojów jest wyszukiwarka google, dodatkowo zaproponuje ona Wam ciekawe miejsca wokoło postoju, które możecie zwiedzić. Google Maps pokaże Wam kilka wersji tras i w bardzo przejrzysty sposób uporządkuje Wasze pomysły. Możecie ją następnie wydrukować i mieć  pod ręką jej wersję papierową, ale jeżeli korzystacie z kart Som Glob – tani internet za granicą nie będzie Wam to potrzebne bo internet zawsze będzie aktywnie z Wami.

 

Planowanie poszczególnych etapów wcześniej, z dokładnością jest niezbędne bowiem np. jeżeli planujecie podróżować do Wielkiej Brytanii musicie pamiętać, że istnieją dwie główne drogi przejazdu kamperem – prom oraz tunel pod kanałem La Manche. To ważne z uwagi na koszty, czas oraz ewentualny przewóz zwierząt. Jeżeli Wasz pupil nie da rady zostać, lub nie chcecie pozostawić go na czas podróży promem samego w kamperze (chyba, że wykupicie miejsca na promie, gdzie dozwolony jest przewóz zwierząt w kabinach), powinniście wybrać przejazd tunelem. Tunel bywa znacząco tańszy, szczególnie w miesiącach letnich, jest także opcja wykupienia biletów dla osób często podróżujących (wystarczy, że planujesz 3-4 wycieczki rocznie w tym kierunku).

 

Na koniec części drugiej podrzucamy Wam listę rzeczy niezbędnych do zabrania, szczególnie gdy wsiadacie na prom.

 

Potrzebujesz:

 

1. niezbędny sprzęt do kampera;

2. wymagany europejski zestaw do kamperów/samochodów;

3. odpowiednia dokumentacja i ubezpieczenie samochodu kempingowego;

 

W kolejnej części dowiecie się nieco więcej o tym, jak warunki pogodowe wpływają na planowanie podróży kamperem.