Podróże kamperem – jak to zrobić cz. III

W poprzednich częściach opowiedzieliśmy Wam już sporo o podstawowych kwestiach w planowaniu podroży kamperem. Dziś zajmijmy się m.in. pogodą.

Wielu osobom wydaje się, że podróże kamperem to wyłącznie letnia zabawa, kojarząca się z grillowaniem przy stołach postawionych na plaży, parkowaniu przy basenach. Nic bardziej mylnego.

 

Ogłaszamy wszem i wobec, że karawaning jest CAŁROCZNY.  Pominiemy kraje „gorące” w tej części poradnika – tam wszystko co Was może zaskoczyć to głównie ulewne deszcze z mocnymi burzami lub słońce w pełni.

Kamper posiada przecież ogrzewanie i klimatyzację. Zimą możesz nagrzać w kamperze niczym w przytulnym kominku,aż miło, a latem odpalić klimę i relaksować się w przyjemnym łapiąc chłodny oddech. Kamper jest przecież  także samochodem, czyli – jest mobilny. Jeśli w danym miejscu pogoda Ci nie odpowiada, możesz po prostu wyruszyć w dalszą podróż w poszukiwaniu lepszych, interesujących Cię warunków pogodowych i krajobrazowych. Kamper idealnie nadaje się również na zimowe wypady i wycieczki, ale UWAGA musi on być specjalnie do tego przygotowany.

Skupmy się na pogodzie i porach roku, które wzbudzają najwięcej wątpliwości.

Jeśli posiadacie lub wynajmiecie odpowiedni do warunków samochód,to forma spędzania wolnego czasu z kamperem będzie dla Was dostępna przez cały rok. Z pewnością nie brakuje Wam pomysłów – bardziej lub mniej szalonych, a jeśli pogoda w całej okolicy jest fatalna, to wciąż możecie wyjechać na południe Europy i tam poszukać słońca. Zaś jeśli nie boicie się deszczu, to kamperem możecie zaparkować praktycznie wszędzie i założyć obozowisko w ciekawej okolicy, w przerwie od deszczu wyruszyć na szlak lub na zwiedzanie miasta!

A jak się nie nudzić zimą w kamperze?

Możecie jeździć od kurortu do kurortu goniąc dobrą narciarską pogodę. Możecie robić to w Polsce, a również zdecydować się na jeden z alpejskich krajów. Ah te przepiękne pobudki z widokiem na stok, szybko możecie ocenić czy to tutaj tego dnia chcecie szusować, a jeśli nie, to żaden problem! Zmieniacie miejsca postoju i lecicie z ekipą na poszukiwanie świeżego puchu. Na wszystko to pozwoli Wam zimowy karawaning. Kamper przeznaczony do zimowego karawaningu powinien przede wszystkim mieć dobrą izolację, wydajne ogrzewanie, aczkolwiek mim wszystko oszczędne ogrzewanie, izolowane lub ogrzewane zbiorniki na wodę czystą oraz szarą. Jeśli nie jeździcie na nartach, to zawsze możecie rodzinnie spacerować po dolinach czy relaksować się w karczmie. A nocleg w kamperze potraktować jak przygodę. Jeśli nie wiesz czy planować trasę kamperem, dla przykładu taka mała podpowiedź -  nie ma sensu robić wycieczki, którą chcemy odbyć w Niemczech w środku zimy, z uwagi na gwarancję dużych opadów śniegu – możemy spodziewać się tego, że wiele dróg w górach będzie w zimie zamkniętych. Potrzebny jest również dodatkowy zestaw, taki jak łańcuchy śniegowe i opony zimowe, trochę odwagi i mnóstwo cierpliwości. Niemniej także w zimę możecie cieszyć się wspaniałymi wycieczkami - szczególnie, gdy będziecie próbowali znaleźć zorzę polarną lub odwiedzić jedne z największych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie.

A jak się nie nudzić jesienią w kamperze?

Czemu jesień?! Jest jak najbardziej jedną z idealny pór roku. Na przykład do odkrywania popularnych – jest tak wiele obszarów, w których jesień w Europie jest pełna uroku i magii – zmieniające się kolory liści, przepiękne, zapierające dech w piersiach scenerie, mniej ludzi, ale wciąż dość ciepło. Październikowa czy listopadowa Europa to zdecydowanie jeden z najlepszych okresów na zwiedzanie. 

Jesień to czas, kiedy powoli zmienia się świat za oknem, a wszystkie kolory jadąc kamperem będą zmieniały się dla Was jak w kalejdoskopie. Idealne miejsce jesienią to góry - to właśnie tam możecie uciec każdego roku w tym okresie. Kampera w górach zaparkować można na jednym z licznych, działających jeszcze wtedy campingów. Możecie także przenocować nieopodal wejścia na szlak. Także o tej porze roku przyda się ogrzewanie, ale i klimatyzacja. Jak już będziecie w górach kamperem, odwiedźcie ciekawe miejsca w Małopolsce Przełom września i października jest także idealnym czasem, by odwiedzić Hiszpanię, Portugalię czy inny ciepły region. Za granicą, jesienią jest już dużo mniej turystów. Łatwiej więc o miejsce noclegowe na kempingu, stolik w restauracji czy zakupy bez kolejek. Jesienny karawaning pozwoli Wam zobaczyć, jak wygląda odwiedzane przez Was miejsce bez rzeki tłoczących się turystów.

A na koniec upewnijcie się również, że sprawdziliście pogodę na tydzień przed wyjazdem i zabierzcie odpowiednią odzież w bagażu zawsze musicie mieć coś ciepłego nawet gdy jedziecie na słoneczne wakacje.