Medjugorie – miejsce religijnych pielgrzymek

Dla każdego mocno wierzącego katolika ważna jest modlitwa w świętych miejscach. Jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków jest Medjugorie!

Medjugorie to miasto w Bośni i Hercegowinie, w którym miało dojść do objawień maryjnych. Pierwsze nastąpiły w czerwcu 1981 roku i według zeznań sześciu świadków, widzących te objawienia, trwają one dziś. Do dziś też kościół katolicki bada prawdziwość tych objawień i do tej pory ani ich nie potwierdził, ani ich zdecydowanie nie odrzucił. Z objawieniami związane są orędzia, czyli krótkie przesłania Matki Bożej, które są przekazywane od samego początku objawień. Orędzia te kierowane są do całego świata, a dotyczą między innymi: nawrócenia, modlitwy, postu, pokuty, wiary, nadziei właściwej hierarchii wartości, rodzinie, przebaczeniu, modlitwy o pokój.

Medjugorie ma dużo miejsc, w których można oddać się modlitwie i kontemplacji. Do najczęściej odwiedzanych przez pielgrzymów należą:

Podbrdo

Miejsce objawienia jest celem większości pielgrzymek. Znajduje się 3 km od centrum miasteczka i to właśnie tam Matka Boska ukazała się szóstce dzieci. Niewielkie wzniesienie oblegane jest przez całą dobę przez wiernych oddających się modlitwie różańcowej. Można się tam dostać pokonując dość stromą ścieżkę, wzdłuż której ustawione są płaskorzeźby z brązu ukazujące tajemnice różańca, a na samej górze znajduje się pomnik Matki Boskiej.

Kościół św. Jakuba

Ten współcześnie wybudowany kościół znajduje się w centrum Medjugorie. W tym miejscu wszystkie pielgrzymki uczestniczą w mszach świętych i modlitwie. Na dużym placu przed kościołem stoją dwie rzeźby: figura Matki Boskiej Królowej Pokoju i Jezusa Zmartwychwstałego, a wieże kościoła widać z różnych części miasteczka.

Križevac

Jest to wzgórze, na którym znajduje się ponad ośmiometrowy biały krzyż. Prowadzi do niego Droga Krzyżowa. Idzie się po kamienistym i stromym zboczu. W ramach pokuty część pielgrzymów pokonuje ją na kolanach.

Medjugorie oblegane jest przez pielgrzymujących z różnych stron świata przez cały rok. Najwięcej wiernych odwiedza to miejsce wiosną, latem i wczesną jesienią. Pielgrzymki te organizowane są przeważnie przez parafie, a podróż odbywa się autokarem.

Podczas długiej podróży na pewno przyda się łączność z Internetem. Wybierając się do Bośni i Hercegowiny trzeba jednak pamiętać, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej co ma ogromne znaczenia w przypadku kosztów dostępu do sieci, bo roaming poza Unią Europejską jest bardzo drogi i korzystając z niego po powrocie mogą czekać niemiłe niespodzianki w postaci ogromnego rachunku. Jeśli więc chcesz mieć dostęp do Internetu, warto rozważyć kupno karty SIMGLOB, która znacznie obniży te koszty. Wystarczy włożyć ją do smartfona, tabletu, czy przenośnego rutera. Sygnał wifi można  udostępnić na inne urządzenia. Karta o pojemności 6 GB działa przez 15 dni.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: simglob.com

Bośnia i Hercegowina

państwo federacyjne ze stolicą w Sarajewie położone w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim. Graniczy na północy, zachodzi…


INTERNET JUŻ OD

Pakiet Cena
6 GB 250PLN

Bałkany i Europa

Bałkany stanowią część półwyspu bałkańskiego, który mieści się w południowo-wschodniej Europie i graniczy z takimi wodami jak Morze Jońs…


INTERNET JUŻ OD

Pakiet Cena
6 GB (15 dni) 250PLN
500MB dziennie (15dni) 7,5GB 290PLN