Największe atrakcje Turcji

Krajobrazy Turcji zachwycają swoją urodą. I choć większość z nas wybierając się do tego kraju myśli o błogim lenistwie na plaży, to warto wiedzieć, że starożytne zabytki, góry, skały, urokliwe wąwozy tworzą nie tylko zapierające dech w piersi krajobrazy, ale sprawiają, że Turcja jest niezwykłym miejscem, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

Turcja jest krajem, który łączy Europę z Azją. Od lat fascynuje i zachwyca nie tylko pięknymi plażami, ciepłą wodą, zabytkami, ale też miejscami, które są unikatowe na mapie świata. Co warto więc zobaczyć w Turcji?

Kapadocja – księżycowy krajobraz

Ta rozległa kraina słynie z księżycowego krajobrazu, podziemnych miast i przepięknych skalnych kościołów z bizantyjskimi freskami. Została ukształtowana ok. 60 milionów lat temu przez aktywność trzech wulkanów.

Popiół, który wyrzucały, w połączeniu z piaskami wytworzył tuf, czyli rodzaj skały osadowej, w której rzeźbiono domy, klasztory i kościoły. Na niezwykły krajobraz Kapadocji składają się też niezliczone doliny, wąwozy, kominy skalne oraz wygasłe wulkany. Na początku Średniowiecza schronienie znaleźli tu chrześcijanie i rozpoczęli rzeźbienie w lekkiej skale osadowej swoich siedlisk oraz kościołów. Dotychczas odkryto 36 podziemnych miast. Mogły one pomieścić nawet kilkanaście tysięcy mieszkańców. Równie zachwycające formy można znaleźć na powierzchni. Popiół, błoto oraz lawa, osadzone tysiące lat temu przez aktywne wulkany, zostały wypłukane. Pozostały twarde skały w postaci kominów, kolumn i wzgórz o najbardziej wymyślnych kształtach. Największą współczesną atrakcją jest podziwianie Kapadocji z lotu ptaka, a ściślej mówiąc – balonu. 

Pamukkale „Bawełniany zamek” – białe tarasy

Jeden z piękniejszych tureckich cudów natury. Magiczne miejsce tworzą stalaktyty, kotły erozyjne i bajkowe tarasy, a nasycona wapieniem woda wypływająca z gorących źródeł ma ponoć zbawienny wpływ na wzrok, uśmierza bóle reumatyczne, leczy różne schorzenia skórne i astmę. Dawniej wszystkie tarasy były wypełnione wodą, jednakże ludzie zaczęli ingerować w środowisko i woda zamiast zasilać tarasy, zaczęła trafiać do hotelowych basenów. 

Efez – świątynia Artemidy

To miasto zostało założone ok. 3000 lat p.n.e i było dużym ośrodkiem handlu i portem. Najcenniejszym jego zabytkiem jest świątynia Artemidy uznana za jeden z siedmiu starożytnych cudów świata. Poszczycić się też może jedną z największych w świecie antycznym bibliotek – Biblioteką Celsusa, bramą Herkulesa, teatrem greckim na 25 tys. widzów oraz świątynią Domicjana z I w p.n.e. 

Troja – miasto króla Praima

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że miasto króla Priama leży właśnie w Turcji. To tu rozegrała się słynna wojna trojańska i do dziś zachowała się figura konia trojańskiego.

Stambuł – miasto na dwóch kontynentach

To miasto powinien zobaczyć każdy, kto odwiedził Turcję. Dawniej znany pod nazwą Konstantynopol jest największym miastem w Turcji. Był też, znaną na cały świat, stolicą Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego. Jest jedynym miastem na świecie leżącym na dwóch kontynentach, które rozdziela cieśnina Bosfor. 

Planując pobyt w Turcji warto zaopatrzyć się w kartę SIMGLOB. Jest to karta SIM, dzięki której można korzystać z taniego Internetu. Kartę wkłada się do slotu w smartfonie, tablecie lub routerze mobilnym. Dzięki taniej karcie SIMGLOB nie tylko możemy na bieżąco uzupełniać informacje o odwiedzanych miejscach, ale też prawie natychmiast dzielić się zdjęciami i wrażeniami z wakacyjnego pobytu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: simglob.com

Turcja

Istambuł leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Nie ma na świecie drugiego takiego międzykontynentalnego miasta. W mieście Antolia k…


INTERNET JUŻ OD

Pakiet Cena
500 MB dziennie (15 dni) 7,5 GB 290PLN
6 GB (15 dni) 290PLN